Piše: mag. Mateja Mencin, Sektor za upravljanje premoženja

Nadaljevanje optimizma na finančnih trgih

V novembru 2022 so se nadaljevale rasti delniških trgov. MSCI svetovni indeks delnic (v evrih) se je v zvišal za 2,5 %. Najvišje rasti med razvitimi trgi so beležili evropski delniški indeksi – širši indeks STOXX Europe 600 se je novembra zvišal za 6,7 %.

Tudi trgi obveznic so bili v novembru zelo pozitivni. Kriterijski indeks evropskih državnih obveznic se je zvišal za 2,4 %, kriterijski indeks evropskih podjetniških obveznic pa se je zvišal za 2,8 %.

Rasti na delniških trgih

Cene delnic ožjega ameriškega indeksa Dow Jones Industrial so se v novembru v dolarjih zvišale za 5,7 %, cene delnic tehnoloških podjetij iz ameriškega indeksa Nasdaq so se zvišale za 4,4 %. Evropske delnice so v oktobru pridobile 6,7 % vrednosti. Zvišale so se tudi slovenske delnice, indeks SBITOP se je v novembru zvišal za 4,4 %.

Rasti cen delnic so bile posledica višjega nakupnega razpoloženja investitorjev zaradi relativno ugodnih poslovnih rezultatov podjetij v tretjem kvartalu letošnjega leta in nizkih vrednotenj delnic.

Razmere v razvijajočih državah so bile ugodne, kriterijski indeks MSCI razvijajočih trgov (v EUR) se je v novembru zvišal za 9,9 %. Največje rasti so zabeležili delniški trgi na Kitajskem zaradi sproščanja nekaterih covidnih omejitev in finančnih spodbud za nepremičninska podjetja.

Nižja inflacija v ZDA

V Združenih državah Amerike je bila oktobrska letna inflacija 7,7 %, temeljna inflacija pa 6,3 %. Nižja inflacija je razveselila centralne bankirje in investitorje.

Medletna inflacija za oktober na evrskem območju je bila 10,6 %. Oktobrska temeljna inflacija, ki ne upošteva cen energije, hrane, alkohola in tobačnih izdelkov, je bila na letni ravni v višini 5 %.

V mesecu novembru so se znižale cene večine surovin in energentov. Bloombergov indekes surovin je upadel za 1,8 %. Cena surove nafte se je v evrih znižala za 10,7 %.

Optimizem na trgu obveznic

Na pozitivno gibanje cen državnih in podjetniških obveznic so ugodno vplivali podatki o nižjih stopnjah inflacije v ZDA in ocene investitorjev, da bodo centralne banke manj agresivne pri nadaljnjih dvigih temeljnih obrestnih mer.

Zaradi zvišanja obrestnih mer so pričakovane donosnosti do dospetja petletnih evro podjetniških obveznic z investicijsko bonitetno oceno iz kriterijskega indeksa presegle povprečne dividendne donosnosti delnic indeksa STOXX Europe 600.

Poslovanje pokojninskih skladov Modre pozitivno

V opisanih razmerah so pokojninski skladi v upravljanju Modre zabeležili pozitivne mesečne donosnosti.

Dinamični podsklad javnih uslužbencev je v novembru pridobil 1,61 odstotka, Modri dinamični podsklad je pridobil 1,93 odstotka.

Preudarni podsklad javnih uslužbencev je pridobil 1,61 odstotka, Modri preudarni podsklad je pridobil 1,67 odstotka.

Zajamčena podsklada sta tudi ustvarila pozitivne donose.

Zajamčeni podsklad javnih uslužbencev je pridobil 1,21 odstotka, Modri zajamčeni podsklad pa je pridobil 1,26 odstotka.

Podatki o poslovanju pokojninskih skladov Modre