mag. Mateja Mencin, Sektor za upravljanje premoženja

Optimističen začetek leta 2023

V januarju 2023 so bili donosi finančnih naložb večinoma pozitivni. MSCI svetovni indeks delnic se je v evrih zvišal za 5,1 %. Evropski delniški indeks STOXX Europe 600 se je januarju zvišal za 6,6 %, indeks delnic slovenskih podjetij SBITOP pa se je zvišal za 7,9 %.

Cene obveznic so se v januarju letos zvišale. Kriterijski indeks evropskih državnih obveznic se je zvišal za 2,4 %, kriterijski indeks evropskih podjetniških obveznic pa se je zvišal za 2,2 %.

Pozitivno na delniških in obvezniških trgih

Cene delnic širšega ameriškega indeksa S&P 500 so se v januarju v dolarjih zvišale za 6,2 %, cene delnic tehnoloških podjetij iz ameriškega indeksa Nasdaq so se v dolarjih zvišale za 10,6 %.

Evropske delnice indeksa Stoxx Europe 600 so v januarju pridobile 6,7 % vrednosti. Zvišale so se tudi slovenske delnice, indeks SBITOP se je zvišal za 7,9 %. Najvišje rasti so dosegle delnice Cinkarne Celje (+12,1 %), Petrola (+11,5 %) in Krke (+11,4 %).

Ameriške in evropske delnice so januar 2023 zaključile 2023 z rastjo.

Rasti cen delnic so bile posledica višjega nakupnega razpoloženja investitorjev zaradi podatkov o nižji inflaciji, nizkih vrednotenj delnic, informacij o ukinjanju omejitev zaradi pandemije Covid-19 na Kitajskem ter visokih likvidnostnih spodbud japonske in kitajske centralne banke.

Razmere v razvijajočih državah so bile ugodne, indeks delnic MSCI Emerging markets se je v januarju v evrih zvišal za 6,3 %.

Na pozitivno gibanje cen državnih in podjetniških obveznic v januarju so ugodno vplivali podatki o nižjih stopnjah inflacije in ocene investitorjev, da bodo centralne banke manj agresivne pri nadaljnji monetarni politiki.

Upadanje inflacije

Na evrskem območju je bila decembrska letna inflacija 9,2 %, januarska letna inflacija pa 8,5 %. Temeljna letna inflacija je bila na evrskem območju v decembru in januarju 5,2 %. Nadaljnja gibanja inflacije bodo predvsem odvisna od gibanja cen hrane in energije, temeljna inflacija pa od gibanja plač.

V Združenih državah Amerike je bila decembrska letna inflacija 6,5 %, temeljna inflacija pa 5,7 %. Podatki o ameriški januarski inflaciji bodo objavljeni sredi februarja, udeleženci finančnih trgov pričakujejo nižjo inflacijo.

Ukrepi centralnih bank

V prvih dneh februarja sta centralni banki Evrope in Velike Britanije po pričakovanjih analitikov in investitorjev dvignili temeljno obrestno mero za 50 bazičnih točk, centralna banka ZDA pa je dvignila temeljno obrestno mero za 25 bazičnih točk.

Temeljna obrestna mera Evropske centralne banke je 3 %, Angleške centralne banke 4 % in Ameriške centralne banke v razponu med 4,50 % in 4,75 %.

Gospodarska aktivnost je bila v zadnjem kvartalu lanskega leta v evrskem območju nekoliko višja od prvotnih napovedi. BDP v evrskem območju je bil v zadnjem kvartalu lanskega leta pozitiven v višini 0,1 %.

Evropska centralna banka za letošnje leto napoveduje rast BDP

Evropska centralna banka za letošnje leto napoveduje rast BDP v evrskem območju v višini 0,5 %, rast inflacije za 6,3 % ter stopnjo brezposelnosti v višini 6,9 %.

Mednarodni denarni sklad je v januarskem poročilu rahlo zvišal napovedi gospodarske rasti za leto 2023. V evrskem območju napoveduje rast BDP v višini 0,7 %, v ZDA rast BDP v višini 1,4 %, v Veliki Britaniji pa upad BDP za 0,6 %.

Poslovanje pokojninskih skladov Modre v januarju pozitivno

V opisanih razmerah so pokojninski skladi v upravljanju Modre ustvarili pozitivne mesečne donosnosti.

Dinamični podsklad javnih uslužbencev je v januarju pridobil 4,14 %, Modri dinamični podsklad je pridobil 4,24 %.

Preudarni podsklad javnih uslužbencev je pridobil 3,08 odstotka, Modri preudarni podsklad je pridobil 3,15 %.

Tudi zajamčena podsklada sta ustvarila pozitivne donose. Zajamčeni podsklad javnih uslužbencev je pridobil 1,42 odstotka, Modri zajamčeni podsklad pa je pridobil 1,5 odstotka.

Več o poslovanju pokojninskih skladov