Piše: Miha Žejn, CFA, sektor za upravljanje premoženja

November minil v prešernem vzdušju

November v splošnem velja za enega bolj turobnih mesecev v letu, a letos je le-ta na trgih kapitala minil v prešernem vzdušju. Cene praktično vseh finančnih instrumentov so namreč močno poskočile.

Glavni razlog za rast na trgih je tudi tokrat predstavljala inflacija. Zadnji podatek iz ZDA je pokazal, da se cene življenjskih potrebščin v mesecu oktobru niso spremenile (pričakovana je bila rast v višini 0,1 odstotka), rast cen brez energije in hrane pa je znašala 0,2 odstotka (pričakovana je bila rast v višini 0,3 odstotka). Inflacija na letni ravni je padla na 3,2 odstotka. Še naprej pada tudi inflacija v državah z evrom, ki je v mesecu oktobru znašala le še 2,9 odstotka. Ne pozabimo, še na začetku leta je inflacija znašala 8,6 odstotka.

Nadaljnji dvigi obrestnih mer niso verjetni

Centralni banki v ZDA in Evropi sicer v novembru nista zasedali, je pa po nekaterih izjavah guvernerjev sklepati, da je verjetnost nadaljnjih dvigov obrestnih mer zelo nizka. Vlagatelji so pričeli vračunavati prva znižanja obrestnih mer v 2024. Kot posledica so bili premiki na trgu siloviti.

Skok vrednosti delnic

Delnice, kot jih meri MSCI svetovni indeks v evrih so pridobile 6,2 odstotka. Največ so pridobile evropske delnice, ki so se podražile za 8 odstotkov, sledijo japonske delnice, ki so se v povprečju podražile za 7,7 odstotka in ameriške tehnološke delnice, ki so dražje za 7,5 odstotka.

Močni premiki na obvezniških trgih

Tudi na trgu obveznic smo zabeležili izjemne premike. Indeks evropskih državnih obveznic je pridobil 3 odstotke, indeks evropskih podjetniških obveznic z investicijsko bonitetno oceno pa 2,3 odstotka. Zahtevana donosnost nemške državne obveznice z 10 – letno zapadlostjo je padla iz 2,8 na 2,44 odstotka. Še večji premik je zabeležila ameriška 10 – letna državna obveznica, katere zahtevana donosnost se je znižala 4,93 na 4,33 odstotka.

Rast BDP v Evropi močno zaostaja

Ne glede na izjemno visoke donosnosti, pa se ekonomsko stanje ene in druge strani Atlantika precej razlikuje. V ZDA ni močnih znakov upočasnjevanja ekonomije, na kar nakazuje tudi visoka potrošnja na »črni petek«, ko so potrošniki zapravili visokih 9,8 milijarde dolarjev.

Ugodno stanje ekonomije kaže tudi druga objava rasti BDP v tretjem četrtletju, ki je pokazala na še višjo rast od prvotne. Rast je tako v tretjem četrtletju znašala 5,2 in ne »le« 4,9 odstotka.

V Evropi je slika precej slabša, saj je podatek o rasti BDP v tretjem četrtletju za Nemčijo pokazal na 0,1 – odstotni padec.

Pokojninski skladi Modre zavarovalnice zabeležili lepo rast

V takem okolji so vsi podskladi v upravljanju Modre zabeležili visoko pozitivne donosnosti.

Najvišje donosnosti sta dosegla dinamična podsklada. Modri dinamični podsklad v višini 5,35 odstotka, dinamično podsklad javnih uslužbencev pa 5,25 odstotka.

Sledita preudarna podsklada, ki sta zabeležila donosnosti v višini 3,79 (Modri preudarni podsklad) in 3,82 odstotka (Preudarni podsklad javnih uslužbencev).

Zajamčena podsklada sta dosegla donosnosti v višini 1,52 (Modri zajamčeni podsklad) in 1,56 odstotka (zajamčeni podsklad javnih uslužbencev).

Več o rezultatih poslovanja pokojninskih skladov Modre