Piše: Peter Domadenik, sektor za upravljanje premoženja

V mesecu maju pozitivni donosi vseh pokojninskih skladov Modre

Makroekonomski kazalci in pričakovanja

Dogajanje na finančnih trgih v mesecu maju je bilo še naprej zaznamovano predvsem z mešanimi makroekonomskimi podatki in s tem povezanimi pričakovanji glede prihodnjega nižanja ključnih obrestnih mer glavnih svetovnih centralnih bank. Spodbudne objave poslovnih rezultatov podjetij za prvo letošnje četrtletje, predvsem v ZDA so v povprečju presegale pričakovanja analitikov. Vsled temu se je mesec maj zaključil pozitivno za bolj tvegane naložbe kot so delnice in evropske nižje bonitetno ocenjene podjetniške obveznice. Evropske državne obveznice pa so zaradi nekoliko zvišanih zahtevanih donosnosti zabeležile rahel upad njihovih cen.

Poslovni rezultati podjetij v ZDA in Evropi

Kar se objav poslovnih rezultatov podjetij za prvo četrtletje tiče, je za izpostaviti, da so evropska podjetja v povprečju pričakovano objavila nižje prihodke in ravni dobička od predhodnega obdobja, in sicer za 5 % upada. Pozitivno pa je presenetila povprečna raven dobička, ki je bila višja od pričakovanj analitikov za skoraj 10 % (upoštevajoč indeks Stoxx Europe 600). Ameriška podjetja (upoštevajoč indeks S&P 500) so v povprečju objavila dobre rezultate, saj so bili prodaja in dobički v povprečju višji za 6 %, pri čemer so objave dobičkov pozitivno presenetile pričakovanja analitikov in so bile višje od le-teh za okrog 8 %. Še posebej visoko letvico so imele postavljeno tehnološka podjetja, med katerimi se je največ pričakovalo od družbe Nvidia, ki pa je ta pričakovanja še presegla. Od primerljivega obdobja lani je raven dobička in prihodkov na delnico višja za okrog šestkrat. Vse omenjeno poleg spodbudnih makroekonomskih podatkov za gospodarstvo ZDA navkljub okolju višjih obrestnih mer pomembno vpliva na rast tamkajšnjih delniških tečajev.

FED obdrži obrestno mero, ECB pričakuje znižanja

V maju Evropska centralna banka ni zasedala, je pa ameriška centralna banka FED na svojem zasedanju pustila ključno obrestno mero nespremenjeno in se pričakovano v luči (pre)močnih makroekonomskih podatkov ni odločila za njeno znižanje. V ZDA se do konca leta pričakuje eno do dve znižanji ključne obrestne mere, medtem ko tržni udeleženci od ECB pričakujejo dve do tri znižanji. Spričo močnejših makroekonomskih podatkov proti koncu meseca maja so se ta pričakovanja sicer nekoliko omilila.

Inflacija in gospodarska rast v Evropi in ZDA

Preliminarni podatki o stopnji inflacije za evropske države za mesec maj so pokazali, da ta pri veliki večini držav ostaja na nivojih, ki so višji od želenih slabih 2 %, kot si to želi ECB in zaenkrat ne kažejo močnejših znakov nadaljnjega popuščanja, vsekakor tudi zaradi relativno močne rasti plač. Jedrna inflacija za Evroobmočje je po teh predhodnih podatkih bila celo višja od pričakovanj, in sicer za 0,2 odstotne točke in je znašala 2,9 % na letni ravni. Preliminarno objavljena gospodarska rast za prvo četrtletje za Evroobmočje je bila rahlo pozitivna na četrtletni (+ 0,3 %) kot tudi letni ravni (+0,4 %) in v skladu s pričakovanji. Podatki, ki so bili nekoliko bolj zaskrbljujoči, so vezani na industrijsko proizvodnjo, saj je ta v številnih evropskih državah upadla ali bila nižja od pričakovanj. V ZDA so bili v maju objavljeni makroekonomski podatki v povprečju vzpodbudni. Zadnji podatki o inflaciji se gibljejo okrog 3 % (CPI 3,4 %, PCE Deflator oz. indeks cen osebne potrošnje pa 2,7 % na letni ravni), kar med drugim podpirajo tudi spodbudna dinamika v industrijskem sektorju ter nadaljnja pričakovanja o gospodarski ekspanziji tamkajšnjega gospodarstva.

Trend rasti svetovnih delniških trgov se nadaljuje

V mesecu maju se je na svetovnih delniških trgih relativno močan pozitiven trend letošnje rasti tečajev zopet nadaljeval. Delnice, kot jih meri MSCI svetovni indeks v evrih, so namreč v tem mesecu v povprečju pridobile 2,7 % vrednosti in s tem nadgradile svoje letošnje rasti tečajev v povprečju na 10,6 %. V ozadju tega dogajanja je širši indeks ameriških delnic S&P 500 pridobil za okrog 3,2 %, tehnološki indeks Nasdaq pa za 4,7 % svoje vrednosti, oboje merjeno v evrih. Nekoliko manj so v povprečju porastle cene evropskih delnic, merjene z indeksom Euro Stoxx Europe 600, saj je le-ta zabeležil 2,6 % porast v mesecu maju, pri čemer je slovenski delniški indeks SBITOP porastel za 5,2 %.

Gibanje obvezniških trgov

Tečaji evropskih državnih obveznic so se v mesecu maju zopet malenkostno znižali, in sicer v povprečju za 0,1 %, medtem ko so tečaji evropskih podjetniških obveznic z investicijsko bonitetno oceno porastli za okrog 0,3 % predvsem na račun nadaljnjega nižanja kreditnih pribitkov in krajše povprečne zapadlosti glede na državne obveznice. Zahtevane donosnosti nemških državnih obveznic so porastle na pretežnem delu krivulje v povprečju za slabih 10 bazičnih točk. Upadle so zgolj na ročnostih do enega leta v povprečju prav tako za 10 bazičnih točk. Na 10-letni ročnosti se je tako zahtevana donosnost ustalila konec meseca na okrog 2,66 %. Nasprotno so državne obveznice ZDA beležile upade zahtevanih donosnosti od 15 do 20 bazičnih točk, tako da je zahtevana donosnost konec meseca maja znašala na 10- letnem delu krivulje 4,5 %. Vrednost šestmesečnega Euriborja se je prav tako znižala, in sicer za 5 bazičnih točk na 3,75 %.

Surovine in volatilnost trga

V maju se je zopet zvišala vrednost indeksa surovin Bloomberg Commodity, in sicer za 1,3 %, vendar z visoko volatilnostjo znotraj meseca. Poganjano predvsem s strani gibanja cen industrijskih kovin, ki so v veliki meri odvisne tudi od kitajske gospodarske aktivnosti in s tem povezanega dogajanja na tamkajšnjem nepremičninskem trgu. Cena zlata se je v maju zvišala za 1,8 %.

Poslovanje pokojninskih skladov Modre zavarovalnice

V opisanih razmerah so vsi pokojninski skladi v upravljanju Modre zavarovalnice v maju zabeležili pozitivne mesečne donosnosti.

Dinamični podsklad javnih uslužbencev je pridobil 1,41 %, Modri dinamični podsklad pa 1,49 %.

Preudarni podsklad javnih uslužbencev je pridobil 1,12 %, Modri preudarni podsklad pa 1,14 %.

Vrednost Zajamčenega podsklada javnih uslužbencev se je zvišala za 0,58 %, vrednost Modrega zajamčenega podsklada pa za 0,59 %.

Več o rezultatih poslovanja pokojninskih skladov Modre