“Magično” število 72
Pri načrtovanju varčevanja je pomembno, da znate hitro oceniti, katere naložbe ustrezajo ciljem, ki ste si jih zadali. Če vas zanima, kakšno pričakovano donosnost morate zasledovati, da svoj vložek podvojite v določenem številu let, vam ni potrebno izvajati kompleksnih enačb ali mrzlično iskati orodij za delo s preglednicami. Čas podvojitve vrednosti naložbe namreč lahko čez palec izračunate zgolj s pomočjo števila 72. Pravilo 72 je računanje s približki na način, da mora biti produkt zahtevane donosnosti in obdobja, v katerem se bo ob predpostavki, da se bo zahtevana donosnost tudi realizirala, podvojil, čim bližje številu 72.
Kako deluje?
Pravilo 72 najbolje pokažemo na primeru.
Ko nam je pomembno časovno obdobje: Svoj vložek želimo podvojiti v denimo 7 letih. Zato iskati naložbe s približno 10,3-odstotno pričakovano donosnostjo, saj je 72 / 7 približno 10,3 oziroma je 10,3 x 7 približno 72.
Ko želimo oceniti donosnost naložbe: Denarna sredstva smo naložili v naložbo, ki ima pričakovano 2-odstotno letno donosnost. Svoj vložek bomo podvojili v približno 36 letih, saj je 72 / 2 enako 36 oziroma je 36 x 2 = 72.
Pomanjkljivosti pravila 72
V zgornjih primerih gre seveda za približke, ki so uporabni samo v primeru, ko pri roki nimamo ustreznega orodja in želimo na hitro oceniti zasledovano donosnost ali časovno obdobje. Kako veliko napako naredimo pri ocenjevanju pa je odvisno od pričakovane donosnosti. Z naraščanjem pričakovane letne donosnosti – zlasti na ravni nad 20 % – se močno poveča tudi napaka ocene. Ta pri 30 % pričakovani letni donosnosti znaša 9,2 %, pri 50 % pričakovani letni donosnosti pa kar 15,8 %, zato se pred odločitvijo še vedno velja posvetovati s kalkulatorjem ali strokovnjakom. Tako bo pot do varčevalnih ciljev bolj pregledna in jasna.