Izjemna rast delnic

Ponovno so v ospredje stopile ameriške tehnološke delnice, ki so v februarju pridobile 6,6 odstotka (v evrih). Širši indeks ameriških delnic S&P 500 je pridobil 5,7 odstotka, ponovno pa so močno pridobile tudi japonske delnice, ki so se podražile za 5,8 odstotka in presegle rekordno vrednost iz leta 1989.

Februarja ponovno v ospredju ameriške tehnološke delnice s 6,6 odstotkov rasti (v evrih).

Kaj je zaznamovalo mesec februar?

Februar sta zaznamovala predvsem dva dogodka:

1. Podatek o ameriški inflaciji za mesec januar je pokazal na višjo mesečno rast cen življenjskih potrebščin od pričakovane. Na letni ravni je ta znašala 3,1 odstotka, med tem ko je bila pričakovana rast 2,9 odstotka. Posledično se je rast cen delnic rahlo zaustavila.

2. Drugi dogodek, na katerega je bila osredotočena svetovna finančna javnost, pa je bila objava poslovnih rezultatov družbe Nvidia.

Nvidia postala tretje najvrednejše podjetje na svetu: v februarju potrojila svoje prihodke, rast dobička na delnico dosegla skoraj 500 odstotkov.

Rezultati Nvidie so s potrojitvijo prihodkov in rastjo dobička na delnico v višini skoraj 500 odstotkov močno navdušili in tečaj delnice dodatno pognali navzgor. Vrednost delnice je od začetka leta pridobila izjemnih 66 odstotkov in s tržno kapitalizacijo več kot dva tisoč milijard ameriških dolarjev postala tretje najvrednejše podjetje na svetu. Bolj vredni sta le podjetji Apple in Microsoft.

Negativno gibanje tečajev obveznic

Negativno so se v februarju pravzaprav gibali le tečaji obveznic. Razloga sta dva, ki pa sta med seboj povezana. Inflacija očitno ne pada tako hitro kot je bilo pričakovati, posledično pa se spreminjajo pričakovanja glede nižanja obrestnih mer centralnih bank na obeh straneh Atlantika.

Dvignili sta se zahtevani donosnosti ameriške in evropskih državnih obveznic.

Če so trgi še ob začetku leta pričakovali, da bo ameriška centralna banka letos sedemkrat znižala obrestno mero, so trenutno pričakovanja spustili na štirikrat. Posledično sta se zvišali zahtevani donosnosti ameriške in tudi evropskih državnih obveznic. Zahtevana donosnost 10-letne ameriške državne obveznice se je letos zvišala iz 3,88 na 4,2 odstotka, zahtevana donosnost 10-letne nemške državne obveznice pa iz dveh odstotka na 2,38 odstotka.

Najvišjo donosnost ponovno zabeležila dinamična podsklada Modre zavarovalnice

Skladi v upravljanju Modre tudi v mesecu februarju zabeležili pozitivne donosnosti.

Najvišje donosnost sta dosegla dinamična podsklada; Dinamični podsklad javnih uslužbencev v višini 2,89 odstotka, Modri dinamični pa v višini 2,88 odstotka.

Sledita preudarna podsklada; Preudarni podsklad javnih uslužbencev v višini 1,86 odstotka, Modri preudarni podsklad pa v višini 1,82 odstotka.

Glede na konzervativno naložbeno politiko sta relativno visoke pozitivne donosnosti dosegla tudi zajamčena podsklada. Zajamčeni podsklad javnih uslužbencev v višini 0,3 odstotka, Modri zajamčeni podsklad pa v višini 0,38 odstotka.

Več o rezultatih poslovanja pokojninskih skladov Modre