
V mesecu januarju je na svetovne finančne trge najbolj vplivalo dogajanje v ZDA. Napovedi ukrepov novega predsednika za deregulacijo podjetij in napovedi ukrepov za zniževanje cen energentov so pozitivno vplivale na delniške trge. Investitorji pa so z veliko zadržanosti spremljali napovedi uvedbe novih carin.
Vlaganja v umetno inteligenco na vrhuncu
Pozitivno so na finančne trge vplivale napovedi novih projektov tehnoloških in finančnih podjetij na področju umetne inteligence. V izgradnjo podatkovnih centrov in druge infrastrukture na področju umetne inteligence naj bi ameriška podjetja v prihodnjih letih vložila kar 500 milijard USD.
Navdušenje nad ameriškimi tehnološkimi podjetji se je nekoliko znižalo ob novici, da je kitajsko podjetje DeepSeek uspelo razviti energetsko bolj učinkovit model umetne inteligence z precej nižjimi stroški.
Na optimizem investitorjev so pozitivno vplivale tudi objave poslovnih rezultatov ameriških podjetij. Podjetja iz tehnološkega, finančnega in farmacevtskega sektorja so večinoma poslovala bolje od napovedi analitikov. Nekoliko slabše rezultate pa so objavljala podjetja iz energetskega sektorja.
Pozitivna rast delniških trgov
Delnice, ki jih meri MSCI svetovni indeks v evrih, so v januarju v povprečju pridobile 3 % vrednosti. Širši indeks ameriških delnic S&P 500 se je v dolarjih zvišal za 2,7 %, indeks Dow Jones Industrial 4,7 %, tehnološki indeks Nasdaq pa je pridobil 1,6 % svoje vrednosti. Med tehnološkimi delnicami so najvišje rasti cen delnic dosegla podjetja Meta (17,7 %), Amazon (8,3 %) in Alphabet (8 %).
Cene evropskih delnic merjene z indeksom Euro Stoxx Europe 600 so se zvišale za 6 %. Slovenski delniški indeks SBITOP se je v januarju zvišal kar za 15 %.
Rast cen evropskih delnic v januarju je bila posledica uvedbe ameriških carin na evropska podjetja, stimulativne politike Evropske centralne banke in nekaterih dobrih poslovnih rezultatov podjetij. Odlične rezultate je objavil proizvajalec luksuznih dobrin Louis Vuitton ter farmacevtska podjetja Novartis, Novo Nordisk in Krka.
Izjemno rast so v januarju dosegle delnice slovenskih podjetij. Najvišje rasti so dosegle cene delnic Petrola (29,5 %), Krke (15,8 %), Luke Koper (15 %) Pozavarovalnice Save (13,5 %) in Telekoma Slovenije (12,4 %). Na gibanje rasti cen delnic slovenskih podjetij so poleg dobrih poslovnih rezultatov vplivale tudi napovedi uvedbe individualnih naložbenih računov.
Nizka gospodarska aktivnost v Evropi
Države Evropske unije so v četrtem kvartalu na letni ravni v povprečju ustvarile bruto družbeni proizvod v višini 0,9 %.
Upadanje gospodarske aktivnosti v Evropi kažejo tudi napovedi merjene z indeksom HCOB Eurozone Manufacturing PMI, ki se je v decembru znižal na vrednost 45,1. Vrednost indeksa PMI pod 50 prikazuje zniževanje aktivnosti glede na pretekli mesec.
Obvezniški trgi z nizko volatilnostjo
Indeks vrednosti evropskih državnih obveznic se je v mesecu januarju 2025 znižal za 0,2 %, indeks vrednosti evropskih podjetniških obveznic z investicijsko bonitetno oceno pa se je zvišal za 0,4 %.
Donosnost do dospetja nemške desetletne državne obveznice je bila konec meseca januarja 2,4 %, slovenske desetletne državne obveznice 2,9 %, francoske desetletne državne obveznice 3,2 %, italijanske desetletne državne obveznice pa 3,5 %.
Slovenske državne obveznice imajo po mednarodni bonitetni agenciji S&P bonitetno oceno AA- in pozitivni izgled, po mednarodni bonitetni agenciji Moodys oceno A3 in pozitivni izgled ter po mednarodni bonitetni agenciji Fitch oceno A in stabilni izgled. To jih uvršča med visoko varne evropske državne obveznice.
Politike centralnih bank
Evropska centralna banka je na januarski seji v skladu s pričakovanji znižala temeljno obrestno mero za 0,25 % na vrednost 2,9 %. Glede na šibko gospodarsko aktivnost in gibanje inflacije lahko v letošnjem letu pričakujemo nadaljnje zniževanje temeljne obrestne mere.
Na stimulativno politiko Evropske centralne banke vplivajo tudi podatki o inflaciji. V januarju je v evro območju splošna letna inflacija znašala 2,5 %, temeljna inflacija pa 2,7 %.
Ameriška centralna banka v januarju ni spreminjala temeljne obrestne mere. Decembra je bila letna splošna inflacija v višini 2,9 %, temeljna pa 3,2 %. ZDA so v četrtem kvartalu lanskega leta na letni ravni ustvarile pozitiven bruto družbeni proizvod v višini 2 %.
Poslovanje pokojninskih skladov Modre zavarovalnice
V opisanih razmerah so pokojninski skladi v upravljanju Modre zavarovalnice v mesecu januarju pozitivno poslovali.
Dinamični podsklad javnih uslužbencev je pridobil 3,45 %, medtem, ko je Modri dinamični podsklad pridobil 3,31 %.
Preudarni podsklad javnih uslužbencev je pridobil 2,3 %. Prav tako je Modri preudarni podsklad pridobil 2,14 %.
Pozitivne donose sta ustvarila tudi zajamčena podsklada. Vrednost Zajamčenega podsklada javnih uslužbencev se je zvišala za 0,59 %, vrednost Modrega zajamčenega podsklada pa se je zvišala za 0,68 %.