Dogajanje na finančnih trgih v oktobru je bilo zaznamovano z nekoliko močnejšim porastom zahtevanih donosnosti obveznic, posledično padcem njihovih cen, rastjo delniških tečajev v ZDA ter negativno mesečno donosnostjo delniških trgov v Evropi. Tržni udeleženci so bili v tem mesecu še posebej občutljivi na poslovne objave družb za tretje četrtletje, razmer na Bližnjem Vzhodu in s tem povezanim gibanjem cen surovin ter inflacijskih pričakovanj kot tudi seveda pričakovanj glede prihajajočih predsedniških volitev v ZDA.
Spodbudni makroekonomski podatki v ZDA
K pozitivnemu sentimentu in pripravljenosti investitorjev do prevzemanja tveganja v ZDA so poleg uvodoma omenjenih dejavnikov pomembno prispevali tudi tamkajšnji spodbudni makroekonomski podatki, predvsem objava s trga dela o porastu števila zaposlenih v zasebnem sektorju za 254 tisoč (pričakovano 150 tisoč). Poleg številnih spodbudnih makroekonomskih objav so prihajali tudi spodbudni poslovni rezultati družb za tretje četrtletje, ki so v povprečju presegali pričakovanja analitikov. Vse omenjeno je vplivalo na nižja pričakovanja tržnih udeležencev glede načrtovanega nadaljnjega rahljanja monetarne politike v ZDA.
Pričakovana znižanja obrestnih mer kljub višjim inflacijskim pričakovanjem
Kljub temu se v letošnjem letu še vedno pričakujeta dve znižanji ključne obrestne mere v skupni višini 0,5 odstotne točke. Kljub nižjim pričakovanjem glede nadaljnjih rezov obrestnih mer centralnih bank so se nekoliko povišala inflacijska pričakovanja, kar je dodatno prispevalo k višanju zahtevanih donosnosti obveznic in s tem povezanim upadom njihovih cen, kar velja tako za Evropo kot ZDA.
Znižanje obrestne mere ECB in izzivi v Evropi
V Evropi smo spremljali zasedanje Evropske centralne banke, tokrat v Sloveniji, ki je po pričakovanjih znižala ključno obrestno mero za 0,25 odstotne točke. Tržni udeleženci pričakujejo še eno takšno znižanje v mesecu decembru. Objave družb v Evropi niso bile tako pozitivne in spodbudne, da bi bistveno vplivale na agresivnejšo vlaganje v delniške naložbe, poleg tega tudi ni bilo makroekonomskih objav, ki bi močneje in pozitivno presenetile. Strukturni problemi Evrope, še posebej Nemčije, ostajajo enaki in se še nekoliko poglabljajo, kar je očitno tudi iz najavljene namere avtomobilskih gigantov kot je Volkswagen o zapiranju tovarn in odpuščanju delavcev. Evropska komisija je v oktobru potrdila uvedbo carin na kitajske avtomobile, kar bi lahko v luči kitajskih povračilnih ukrepov dodatno poslabšalo obete nemške avtomobilske industrije in nekaterih drugih sektorjev v Evropi.
Gibanje delniških trgov
Delnice, ki jih meri MSCI svetovni indeks v evrih, so v tem mesecu v povprečju pridobile za 0,5 odstotka vrednosti, tako da znaša sedaj njihova letošnja rast v povprečju 17 odstotkov. V ozadju tega dogajanja je širši indeks ameriških delnic S&P 500 porastel za 1,6 odstotka, tehnološki indeks Nasdaq pa za dobra 2 odstotka, oboje merjeno v evrih. Slabše so se odrezale v povprečju cene evropskih delnic, merjene z indeksom Euro Stoxx Europe 600, saj je le-ta zabeležil 3,3 odstotni upad v mesecu oktobru, pri čemer je slovenski delniški indeks SBITOP porastel za 1,3 odstotka.
Donosnosti državnih in podjetniških obveznic
Tečaji evropskih državnih kot tudi podjetniških obveznic so se v mesecu oktobru znižali, in sicer državni v povprečju za 1 odstotek, medtem ko so tečaji evropskih podjetniških obveznic z investicijsko bonitetno oceno znižali za okrog 0,3 odstotka.
Zahtevane donosnosti nemških državnih obveznic v mesecu oktobru so se zvišale na pretežnem delu krivulje v povprečju za okrog 25 bazičnih točk, gledano na ročnostih od dveh let dalje, saj so se zahtevane donosnosti do dveh let nekoliko znižale v luči pričakovanih rezov centralnih bank. Na 10-letni ročnosti se je tako zahtevana donosnost nemške državne obveznice ustalila konec meseca na okrog 2,4 odstotka.
Podobno, a bolj dinamično, so se gibale državne obveznice ZDA, tako da je zahtevana donosnost konec meseca znašala na 10-letnem delu krivulje 4,3 odstotka. Vrednost šestmesečnega Euriborja se je po drugi strani znižala, in sicer za okrog 25 bazičnih točk na dobra 2,9 odstotka.
Padec cen surovin in rast cene zlata
V oktobru se je močna rast indeksa surovin Bloomberg Commodity iz prejšnjega meseca ustavila, saj je njegova vrednost upadla za 2,2 odstotka, cena zlata pa se je zvišala za dobre 4 odstotke.
Poslovanje pokojninskih skladov Modre zavarovalnice
V opisanih razmerah so pokojninski skladi v upravljanju Modre zavarovalnice v oktobru zabeležili mešane mesečne donosnosti.
Dinamični podsklad javnih uslužbencev je pridobil 2,03 %, Modri dinamični podsklad pa 2,01 %.
Preudarni podsklad javnih uslužbencev je pridobil 1,08 %, Modri preudarni podsklad pa 1,23 %.
Vrednost Zajamčenega podsklada javnih uslužbencev je ostala nespremenjena, vrednost Modrega zajamčenega podsklada pa se je znižala za 0,05 %.