
Negativno gibanje ameriškega delniškega trga
Februar je zaznamovalo negativno gibanje ameriškega delniškega trga, pri čemer je visokotehnološki indeks Nasdaq zabeležil nadpovprečne padce. Nasprotno so evropski delniški trgi v povprečju končali v pozitivnem območju, kar velja tudi v povprečju za evropske državne in podjetniške obveznice.
V središču pozornosti so bile mešane objave rezultatov ameriških borznih družb, ki niso uspele preusmeriti negativnega sentimenta vlagateljev. Ta se je še poglabljal zaradi povečanega tveganja ohlajanja ameriškega gospodarstva, protekcionističnih ukrepov trenutne administracije in slabših kazalcev gospodarske aktivnosti.
Posebej je odmevala presenetljivo nizka preliminarna objava kazalca prihodnje gospodarske aktivnosti S&P Global US Composite PMI, ki se je komaj obdržal v območju gospodarske ekspanzije. Dodatno so negotovost povečale napovedane tarife na uvoz blaga iz Mehike (25 %), Kanade (25 %) in Kitajske (dodatnih 10 %), ki bodo skupaj z napovedanimi povračilni ukrepi prizadetih držav negativno vplivale na globalno gospodarsko rast.
V luči hkratnih znižanih inflacijskih pričakovanj za ZDA tako ni presenetljivo, da so tržni udeleženci tekom februarja spremenili svoja pričakovanja glede števila rezov ključne obrestne mere ameriške centralne banke v tekočem letu, in sicer po vseh dogodkih v tem mesecu pričakujejo za okrog 20 bazičnih točk nižje obrestne mere konec leta.
Evropski trgi s pozitivnimi premiki
V nasprotju z ameriškim trgom so evropski delniški trgi v povprečju dosegli rast, k čemur so prispevali:
- Obeti za končanje vojne v Ukrajini.
- Obeti občutno višjih izdatkov evropskih držav za obrambo.
- Relativno ugoden izid nemških parlamentarnih volitev, saj bo vlada po pričakovanjih oblikovana brez skrajno desne stranke AfD.
Kljub temu bo nemška vlada imela le omejeno večino, kar ne bo omogočalo enostavne odprave omejitve zadolževanja za povečane izdatke. Še vedno pa obstaja tudi tveganje krepitve omenjene stranke v prihodnosti in s tem silnic, ki bi dodatno negativno vplivale na uspešno skupno delovanje Evropske unije.
Kazalniki gibanja delniških trgov (v EUR)
- Svetovni delniški indeks MSCI: -0,5 %
- Ameriški indeks S&P 500: -1,2 %
- Tehnološki indeks Nasdaq: -3,8 %
- Evropski indeks Euro Stoxx 600: +3,3 %
- Slovenski indeks SBITOP: +6,5 %
Obvezniški trgi v februarju
Evropske državne in podjetniške obveznice so v februarju pridobile na vrednosti:
- Državne obveznice: +0,7 %
- Podjetniške obveznice z investicijsko boniteto: +0,6 %
Z vidika zahtevanih donosnosti se te nemškim državnim obveznicam v mesecu februarju niso bistveno spremenile, z izjemo krajšega dela krivulje, ki je zabeležil 10 do več kot 20 bazičnih točk močno znižanje. Na preostalem delu krivulje so bila znižanja v povprečju zgolj za okrog 5 bazičnih točk.
Zahtevane donosnosti nemških državnih obveznic so ostale stabilne, pri 10-letni ročnosti so se ustalile pri 2,4 %. Podobno, a intenzivneje v luči uvodoma opisanega dogajanja, so se gibale državne obveznice ZDA, tako da se je zahtevana donosnost konec meseca na 10-letnem delu krivulje spustila na okrog 4,2 %. Medtem se je vrednost šestmesečnega Euriborja znižala na 2,3 %.
Gibanje cen surovin in zlata
Bloomberg Commodity Index: +0,8 %
Cena zlata: +2,3 %
Poslovanje pokojninskih skladov Modre zavarovalnice
V danih tržnih razmerah so pokojninski skladi dosegli mešane mesečne rezultate:
Dinamični podskladi:
- Javni uslužbenci: -1,48 %
- Modri dinamični: -1,39 %
Preudarni podskladi:
- Javni uslužbenci: -0,56 %
- Modri preudarni: -0,76 %
Zajamčeni podskladi:
- Javni uslužbenci: +0,65 %
- Modri zajamčeni: +0,83 %
Kljub nihajnosti trgov ostaja dolgoročno varčevanje ključno za doseganje finančne varnosti v pokoju.