December 2024 je na finančnih trgih zaznamovalo več pomembnih dogodkov, ki so vplivali na gibanje kapitalskih trgov, državnih in podjetniških obveznic ter drugih naložbenih razredov.
Povolilna evforija in podatki o inflaciji
Prva polovica meseca je bila zaznamovana z nadaljevanjem povolilne evforije, zlasti v tehnološkem sektorju, po izvolitvi novega ameriškega predsednika. Njegovi napovedani ukrepi obetajo višjo gospodarsko rast, hkrati pa povečujejo tveganje višje inflacije. Inflacija v ZDA je ostala odporna na višje obrestne mere, kar je decembra povzročilo nadaljnje zvišanje zahtevanih donosnosti državnih obveznic. Jedrna inflacija za november je znašala 3,3 %, splošna pa 2,7 % na letni ravni, kar ostaja bistveno nad želeno raven.
Santa Claus Rally in presenečenje s strani FED
K rasti delniških tečajev v začetku meseca je pripomogel tudi tradicionalni pojav decembrske rasti delnic, znan kot “Santa Claus Rally”. V drugi polovici meseca pa je presenetila ameriška centralna banka (FED), ki je napovedala manjše reze ključne obrestne mere v letu 2025, kot se je pričakovalo. To je bilo povezano z višjimi inflacijskimi tveganji in oceno, da so trenutni nivoji obrestnih mer že blizu nevtralnih za stabilno delovanje gospodarstva. Negotovost je okrepilo tudi tveganje zaustavitve ameriške administracije zaradi presežene dovoljene meje zadolževanja, ki pa je bilo kot v preteklosti rešeno v zadnjem trenutku. Nenazadnje se je proti koncu koledarskega leta zaznalo tudi unovčevanje dobičkov nekaterih investitorjev.
Vpliv monetarne politike in nepričakovanih izjav FED
Prva je v decembru po pričakovanjih spustila svojo ključno obrestno mero za 25 bazičnih točk Evropska centralna banka (ECB), sledila je z enakim rezom FED, ki pa je kot uvodoma omenjeno močneje presenetila kapitalske trge z napovedjo manjših rezov v letu 2025.
Pričakovanja so se tako spustila za dva reza v letu 2025 po njenem zasedanju, kar je sprožilo znotraj istega dneva dodatne močne poraste zahtevanih donosnosti ameriških državnih obveznic (dvoletna denimo za dobrih 10 bazičnih točk), močnejši kratkoročni upad delniških tečajev (delniški indeks S&P 500 denimo od vrha do dna zabeležil upad v višini več kot tri odstotke, merjeno v USD) ter porast ameriškega dolarja (za skoraj 1,5 odstotka napram EUR). Napoved FED za jedrno inflacijo za leto 2025 se je denimo dvignila za 0,2 odstotni točki na 2,5 odstotka na letni ravni, medtem ko je napoved rasti realnega BDP bila določena na 2,1 odstotka.
Delniški trgi v številkah
- Svetovni delniški indeks MSCI (v evrih): -0,4 % v decembru; +23,7 % v letu 2024.
- Ameriški indeks S&P 500 (v evrih): -0,4 % v decembru; +31,8 % v letu 2024.
- Tehnološki indeks Nasdaq (v evrih): +2,6 % v decembru; +37,5 % v letu 2024.
- Evropski indeks Euro Stoxx 600: -0,5 % v decembru; +6,0 % v letu 2024.
- Slovenski indeks SBITOP: +0,8 % v decembru; +33 % v letu 2024.
Razmere na obvezniških trgih
Tečaji evropskih državnih in podjetniških obveznic so se v decembru znižali:
- Državne obveznice: -1,4 % v decembru; +1,9 % v letu 2024.
- Podjetniške obveznice z investicijsko boniteto: -0,4 % v decembru; +4,7 % v letu 2024.
Z vidika zahtevanih donosnosti, so se te nemškim državnim obveznicam v mesecu decembru zvišale na pretežnem delu krivulje v povprečju za okrog 25 bazičnih točk, gledano na ročnostih od enega leta dalje, saj so se zahtevane donosnosti do enega leta nekoliko znižale v luči pričakovanih nadaljnjih rezov Evropske centralne banke. Na 10-letni ročnosti se je tako zahtevana donosnost nemške državne obveznice ustalila konec meseca na slabih 2,4 odstotka. Podobno, a bolj dinamično v luči uvodoma opisanega dogajanja, so se gibale državne obveznice ZDA, tako da je zahtevana donosnost konec meseca znašala na 10-letnem delu krivulje slabih 4,6 odstotke. Vrednost šestmesečnega Euriborja se je po drugi strani zopet znižala, in sicer za okrog 10 bazičnih točk na slaba 2,6 odstotka.
Trendi pri surovinah in zlatu
Indeks surovin Bloomberg Commodity je v decembru zrasel za 0,6 %, medtem ko je cena zlata upadla za 0,7 %.
Poslovanje pokojninskih skladov Modre zavarovalnice
Kljub negativnim donosom v mesecu decembru so praktično vsi pokojninski podskladi v upravljanju dosegli izrazito nadpovprečno pozitivno letno donosnost v letu 2024, gledano za obdobje zadnjih petih let.
- Dinamični podskladi:
- Javni uslužbenci: 19,17 %.
- Modri dinamični: 18,24 %.
- Preudarni podskladi:
- Javni uslužbenci: 13,07 %.
- Modri preudarni: 12,81 %.
- Zajamčeni podskladi:
- Javni uslužbenci: 4,77 %.
- Modri zajamčeni: 4,52 %.