Zaznan padec evropskih obveznic
Evropske podjetniške obveznice so se v septembru znižale za 0,86 %, evropske državne obveznice pa so se znižale za 2,66 %. Investitorji že kažejo zaskrbljenost, saj bi obrestne mere lahko ostale na višjih nivojih dlje časa.
Donosnost 10 letne nemške državne obveznice je bila konec meseca septembra 2,8 %, donosnost 10 letne slovenske državne obveznice 3,7 %, donosnost 10 letne ameriške državne obveznice pa 4,5 %.
Dražji krediti
Vrednost šestmesečnega euriborja se je v septembru zvišala na 4,125 %, zato so se stroški zadolževanja za kredite, ki so vezani na euribor, precej zvišali.
Surova nafta in finančni trgi
Na finančne trge so vplivale tudi informacije o znižanju proizvodnje surove nafte v Savdski Arabiji in Rusiji ter podatki o nižjih zalogah nafte v ZDA. Cena surove nafte se je v evrih v septembru zvišala za 11 %.
Indeksi delnic navzdol
Svetovni indeks delnic MSCI se je v septembru v evrih znižal za 2 %. Cene delnic širšega ameriškega indeksa S&P 500 so se v evrih znižale za 2,5 %, evropske delnice indeksa Stoxx Europe 600 so se znižale za 1,7 %. Cene delnic slovenskega indeksa SBITOP so v septembru nekoliko okrevale in se v povprečju zvišale za 1,2 % .
Inflacija še vztraja
Inflacija v ZDA in Evropi ostaja nad 2 % ciljno stopnjo inflacije centralnih bank. Letna splošna inflacija v ZDA se je zvišala na 3,7 %, temeljna inflacija je bila 4,3 %. Na evrskem območju je bila septembrska letna splošna inflacija 4,3 %, temeljna letna inflacija pa se je znižala s 5,3 % na 4,5 %.
Trg dela se ohlaja
Tudi trg dela se nekoliko ohlaja. Stopnja brezposelnosti je v ZDA porastla na 3,8 %, v evrskem območju pa zaenkrat ostaja v višini 6,4 %.
V ZDA so podaljšali delovanje administracije do sredine novembra, ko bodo zopet odločali o nadaljnjem zvišanju zgornje meje državnega zadolževanja. Dodaten zaplet pri tem se lahko pričakuje zaradi nedavne odstavitve republikanskega predsednika predstavniškega doma kongresa Kevina McCarthyja.
V septembru so zasedale ameriška, evropska in angleška centralna banka. Evropska centralna banka je zvišala temeljno obrestno mero za 0,25 odstotne točke, ameriška in angleška nista spreminjali obrestne mere.
Pokojninski skladi v septembru
V opisanih razmerah so pokojninski skladi v upravljanju Modre zavarovalnice ustvarili negativne mesečne donosnosti, kar pa ni razlog za preplah.
Varčevanje v pokojninskih skladih je izrazito dolgoročno, zato občasni pretresi na trgu vrednostnih papirjev dolgoročno ne vplivajo bistveno na vrednost privarčevanih sredstev ob upokojitvi.
Dinamični podsklad javnih uslužbencev je v septembru izgubil 1,48 %, Modri dinamični podsklad je izgubil 1,56 %.
Preudarni podsklad javnih uslužbencev je izgubil 1,25 %, Modri preudarni podsklad je izgubil 1,26 %.
Tudi zajamčena podsklada sta ustvarila negativne donose. Vrednost Zajamčenega podsklada javnih uslužbencev se je znižala za 0,31 %, vrednost Modrega zajamčenega podsklada pa za 0,6 %.
Več o rezultatih poslovanja pokojninskih skladov Modre zavarovalnice.