ECB začela cikel zniževanja obrestnih mer, FED še ne
V juniju so zasedale evropska, ameriška in angleška centralna banka. Evropska centralna banka je v juniju prvič po petih letih znižala obrestno mero, ki je zdaj 4,25 %. Ameriška in angleška centralna banka na junijskem srečanju nista spreminjali temeljne obrestne mere.
V septembru letos se pričakuje še eno znižanje temeljne obrestne mere Evropske centralne banke in tudi prvo letošnje znižanje temeljne obrestne mere ameriške centralne banke, ki se nahaja v razponu med 5,25 % in 5,5 %.
Rast delniških trgov se nadaljuje
Svetovni indeks delnic MSCI se je junija v evrih zvišal za 3,25 %. Delnice ameriškega indeksa S&P 500 so v dolarjih zrasle za 3,47 %, delnice evropskega indeksa Euro Stoxx Europe 600 pa so upadle za 1,3 %.
Med svetovnimi delnicami so najvišjo rast dosegle delnice iz tehnološkega indeksa Nasdaq, vrednost se jim je povečala za 6 %. Vse delnice podjetij tako imenovanih veličastnih 7 so zabeležile lepo rast. Delnice Nvidie so se v preteklem mesecu podražile kar za 12,7 %, delnice Tesle pa za 11,1 %. Skoraj desetodstotno rast sta imeli tudi delnici podjetij Amazon in Apple.
Indeks slovenskih delnic SBITOP se je v juniju zvišal za 5,2 %. Med slovenskimi podjetji je v juniju najbolj zrasla cena delnice NLB (8,1 %). Visoke rasti so dosegle tudi delnice Krke (6,1 %), Petrola (4,6 %) in Telekoma Slovenije (5 %).
Pozitiven trend na trgu obveznic
Indeks evropskih državnih obveznic se je v juniju zvišal za 0,2 %, indeks evropskih podjetniških obveznic pa se je zvišal za 0,66 %.
Donosnost slovenske desetletne državne obveznice je bila ob koncu meseca junija 3,3 %, donosnost nemške desetletne državne obveznice pa 2,5 %.
Zaradi tveganj glede izida volitev v Franciji je zahtevana donosnost za francosko desetletno državno obveznico narasla za 16 bazičnih točk, na 3,29 %.
Vrednost šestmesečnega Euriborja še naprej pada in se je znižala za dodatnih 6 bazičnih točk. Ob koncu meseca junija je znašala 3, 68 %.
Najvišjo donosnost (4,4 %) ohranjajo ameriške desetletne državne obveznice.
Rast cene nafte, a splošen padec cen surovin
V juniju je vrednost indeksa cen surovin Bloomberg Commodity padla za 1,9 %, kljub temu da se je nafta podražila za 5,9 %. Vrednost bakra je padla za 4,8 %, vrednost srebra pa za 2,6 %. Vrednost zlata se ni bistveno spremenila.
Inflacija in gospodarska rast
Na evrskem območju je bila majska letna splošna inflacija v višini 2,6 %, temeljna letna inflacija pa 2,9 %. V ZDA je bila letna splošna majska inflacija 3,2 %, temeljna inflacija, ki ne vključuje cen hrane in energije, pa 3,4 %. Ciljna raven inflacije je 2 %.
Evropsko gospodarstvo je v prvem kvartalu 2024 doseglo 0,4 % rast bruto domačega proizvoda, ameriško gospodarstvo pa v istem obdobju 1,4 % rast bruto domačega proizvoda, kar je bilo v skladu s pričakovanji.
Poslovanje pokojninskih skladov Modre zavarovalnice
V opisanih razmerah so pokojninski skladi v upravljanju Modre zavarovalnice v preteklem mesecu odlično poslovali.
Dinamični podsklad javnih uslužbencev je pridobil 3,33 %, medtem ko je Modri dinamični podsklad pridobil 3,18 %.
Preudarni podsklad javnih uslužbencev je pridobil 2,17 %. Prav tako pa je Modri preudarni podsklad pridobil 2,31 %.
Pozitivne donose sta ustvarila tudi zajamčena podsklada. Vrednost Zajamčenega podsklada javnih uslužbencev se je zvišala za 0,60 %, vrednost Modrega zajamčenega podsklada pa se je zvišala za 0,54 %.