V mesecu novembru je na svetovne finančne trge najbolj vplivalo dogajanje v ZDA. Izvolitev Donalda Trumpa za predsednika ZDA je pozitivno vplivala na vrednost ameriških delnic in ameriškega dolarja ter negativno na gibanje cen ameriških obveznic.

Donosnost ameriških obveznic pod vplivom fiskalnih politik

Investitorji v ameriške obveznice so bili sprva zaskrbljeni, da bodo napovedane politike z davčnimi olajšavami in carinami dvignile inflacijo in zvišale državni dolg. Zahtevana donosnost desetletne državne ameriške obveznice se je v prvi polovici novembra zvišala za 20 bazičnih točk. Po objavi ugodnih podatkov o inflaciji in izjavah novega finančnega ministra, da ne bo dopustil pretiranega zadolževanja, se je donosnost desetletne državne ameriške obveznice znižala za 30 bazičnih točk.

Gibanje delniških trgov v ZDA zelo pozitivno

Delnice, ki jih meri MSCI svetovni indeks v evrih, so v novembru v povprečju pridobile 7,4 % vrednosti. Njihova rast v prvih enajstih mesecih letošnjega leta je v povprečju znašala kar 25,7 %. Širši indeks ameriških delnic S&P 500 se je v dolarjih v novembru zvišal za 5,7 %, tehnološki indeks Nasdaq pa je pridobil 6,2 % svoje vrednosti. Po objavi rezultatov volitev v ZDA se je zvišala tudi vrednost ameriškega dolarja, v mesecu novembru se je vrednost povišala za 2,9 %.

Na pozitivno gibanje delniških trgov so vplivali tudi dobri poslovni rezultati ameriških podjetij. Dobički podjetij so v tretjem kvartalu povprečno zrastli za 7 % in presegli pričakovanja analitikov.

Cene evropskih delnic merjene z indeksom Euro Stoxx Europe 600 so se v novembru zvišale za 1 %, pri čemer se je slovenski delniški indeks SBITOP zvišal za 1,3 %.

Izidi volitev v ZDA so negativno vplivali na gibanje delniških trgov držav v razvoju. Indeks delnic razvijajočih se držav MSCI EM je v novembru izgubil 3,7 % vrednosti.

Nizka gospodarska aktivnost v Evropi

Države Evropske unije so v tretjem kvartalu na letni ravni v povprečju ustvarile pozitiven bruto družbeni proizvod v višini 0,8 %, Nemčija pa zaradi strukturnih težav gospodarstva le 0,1 % pozitivno rast bruto družbenega proizvoda.

Makroekonomska slika Evrope se še naprej poslabšuje zaradi nižje konkurenčnosti številnih evropskih podjetij. Največjo izgubo novih naročil beležijo podjetja iz avtomobilskega sektorja, ki se soočajo z visoko konkurenco podjetij iz azijskih držav.

Upadanje gospodarske aktivnosti v Evropi kažejo tudi napovedi merjene z indeksom PMI, ki se je v novembru znižal na vrednost 48,1. Vrednost indeksa PMI pod 50 prikazuje zniževanje aktivnosti glede na pretekli mesec.

Donosnost evropskih državnih in podjetniških obveznic je bila pozitivna

V Evropi so bile cene obveznic manj volatilne. Investitorji so pričakovali nadaljnje zniževanje obrestnih mer, kar je pozitivno vplivalo na gibanje cen obveznic.

Indeks vrednosti evropskih državnih obveznic se je v mesecu novembru zvišal za 2,3 %, indeks vrednosti evropskih podjetniških obveznic z investicijsko bonitetno oceno pa se je v novembru zvišal za 1,6 %.

Donosnost do dospetja nemške desetletne državne obveznice je bila konec meseca novembra 2,1 %, donosnost do dospetja slovenske desetletne državne obveznice 2,8 %, donosnost do dospetja francoske desetletne državne obveznice pa v višini 2,9 %.

Politike centralnih bank

Centralne banke še vedno vodijo stimulativne monetarne politike. Centralni banki ZDA in Velike Britanije sta v novembru ponovno znižali temeljno obrestno mero za 0,25 %. Tudi za Evropsko centralno banko se pričakuje da bo v decembru znižala temeljno obrestno mero za 0,25 %.

Na stimulativne politike centralnih bank ugodno vplivajo podatki o splošni inflaciji, ki se je v oktobru v evro območju znižala na vrednost 2 %, v ZDA pa na vrednost 2,6 %.

Poslovanje pokojninskih skladov Modre zavarovalnice

V opisanih razmerah so pokojninski skladi v upravljanju Modre zavarovalnice v mesecu novembru pozitivno poslovali.

Dinamični podsklad javnih uslužbencev je pridobil 3,95 %, medtem, ko je Modri dinamični podsklad pridobil 3,69 %.

Preudarni podsklad javnih uslužbencev je pridobil 2,84 %. Prav tako je Modri preudarni podsklad pridobil 2,78 %.

Pozitivne donose sta ustvarila tudi zajamčena podsklada. Vrednost Zajamčenega podsklada javnih uslužbencev se je zvišala za 1,09 %, vrednost Modrega zajamčenega podsklada pa se je zvišala za 0,96 %.

Več o rezultatih poslovanja pokojninskih skladov Modre